Çamaşır Yıkama İçin Püf Noktaları

Çamaşır Yıkama İçin Püf Noktaları


1-Çamaşırların grileşmesine karşı; ambalaj üzerinde belirtilen kadar deterjan kullanın, önerilenden az deterjan kullanmak zamanla çamaşırlarınızı grileştirir.

2- Boyama; renk verebilecek çamaşırlardan emin olmak için, çamaşırın uygun bir bölümünü deterjanlı suya bastırın ve başka bir beyaz kumaşın arasında tutarak ılık ütü uygulayın. Eğer kumaşın rengi beyaz çamaşıra geçiyorsa, ayrı olarak 30 derecede yıkamalısınız.

3- Renk solması; bazı renkli çamaşırları suya bastırırken yıkama suyunda çok uzun süre bekletirsek çamaşırların renginde solma olur.

4- Lekelerin çıkmaması; önerilen miktardan daha az deterjan kullanmaktan olabilir. Böyle durumlarda önerilen miktarda deterjan kullanarak lekeyi yeniden yıkayın.

5- Temizlenmeme; Kir yükü ve su sertliğine göre önerilen miktarda deterjan kullanmalısınız.

6- Deterjan kalıntıları; Makinenin kapasitesinden fazla doldurulması durumunda oluşur. Tambura ile çamaşır arasında beş parmak boşluk kalmalıdır.

7- Yünlülerin keçeleşmesi; keçeleşmesi ve çekmesinin nedeni, yüksek yıkama sıcaklığı, makinede çok karıştırılması uzun süreli sıkılması yada yıkama suyunda uzun süre kalmasıdır. Çamaşırlarınızda makinede yıkanabilir işareti varsa yünlüler için programı seçilerek yıkama yapılmalıdır.

8-Kumaşın yırtılması veya delinmesi; makinenizi kontrol ettirin.

9- Tüllerin yıkanması; uygun deterjanla birlikte 35-40 derece ve ön yıkamalı sentetik program kullanın.

10- Elektriklenme; yumuşatıcı kullanmak elektriklenmeyi engeller.

11-Yıpranma; çamaşırlarınızı her zaman etiketinin üzerinde belirtilen kullanma ve yıkama talimatına uygun olarak temizlerseniz böyle bir sorunla karşı karşıya gelmezsiniz.

 


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !