İncir Reçeli

(Ham İncir Reçeli )

                                                                                                                                                                                                            

Merhaba, sevgili okurlarım, yine güzel bir tarifle sizlerleyim.

Nişantaşı Vali Konağı caddesindeki esmer bir hanım kardeşimden aldığım incirleri, yine kendisinin tarifiyle hazırladım. Kendisinden 100 adet (ham incirler genelde adet olarak satılyor. Bazen birazcık pahalı olabiliyor. Fakat  soymak çok zahmetli, bence adetle satın almak çok daha iyi.)

 İncir almak istediğimde, muntazam şekilde başını örtmüş temiz yüzlü bu hanım kardeşimin  gözlerinde beliren mutluluğu tarif etmem imkansız. Kendisine farklı yaklaşımla yaklaştığımdan olsa gerek ,tarifi verirken ki samimiyeti beni çok etkilemişti.Sevgi ve samimiyetle açılmayacak gönül yoktur (kararmış kalplar dışında) felsefemin doğruluğuna tekrar şahit oldum.Kendisine tarifi sorduğumda da , değer verilmenin mutluluğunu okudum, kardeşimin gözlerinde...

 O kendisinden bahsettiğimi bilmese ve okuyamayacak olsa da ben yine de Ona buradan teşekkürlerimi, sevgiyle göndereyim. Tarifi gerçekten kaliteli bir tarifti. Denedim ve çok beğendim.

İyi tarif arayanlara yardımcı olmak için, sizlerle paylaşıyorum :)

Ham incir reçelinin gerçek tarifine buyrun, efendim.

 Ham İncir Reçeli Tarifinin Yapılması İçin Gerekli Malzemeler:

100 adet ham incir soyulmuş

5 su bardağı su

4 su bardağı tozşeker

Yarım limon

Ham İncir Reçeli Tarifinin Yapılışı:

1-Derin bir tencerede su kaynatın, kaynayan suya incirlerinizi atın ve 15 dakika kaynatıp suyunu süzüp soğuk suyla incirleri yıkayın. Yani şoklayın. İncirleri yarım saat dinlendirin. Bu aşamayı 2 kere daha tekrarlayın, böylece ham incirin ağız buruşturan acılığı incirden ayrılmış olacaktır.

2-Şimdi reçelin şerbetini hazırlayalım. Su ve şekeri derin bir tencereye alın ve kısık ateşte  koyu bir şerbet hazırlayın. Eğer kısık ateşte şerbeti kaynatmazsanız, birkaç hafta sonra reçeliniz kristal bir görünüm alır ve şekerlenir.

3- Kaynayan ve koyu bir şerbet halindeki şerbete incirlerimizi dikkatlice ilave edelim.  Taşmaması için.

4-Kısık ateşte pişirmeye devam edelim.  İncirlerin rengi koyulaşmaya şerbetin rengi yeşilleşmeye başlayınca, incirin şerbeti tamamen içine çektiğinden emin olmak için, tadına bakmanızı tavsiye ederim.  İncir şerbeti içine çektğinden emin olduğunuzda, limon suyunu ilave edip yine kısık ateşte tamamen pişirmeye devam ediniz.    

5-Reçelimizin şerbeti koyu ve reçel kıvamında olduğunda artık reçelimiz hazır demektir.

6- Reçeli uzun süre muhafaza etmek isterseniz, kaynatılmış ve iyice kurutulmuş cam kavanoza sıcakken doldurunuz ve soğumadan kapağını kapatmayınız.Buna dikkat etmezseniz, reçelin buharı kapağın iç tarafında yoğunlaşarak sıvı hale geçer. Sıvılaşan buhar ise tekrar reçelin üzerine damlar.Damlayan buhar ise reçelin zaman içerisinde küflenmesine, bakteri üretmesine sebep olur. İsterseniz reçeli  tenceresinde soğuduktan sonra da kavanozlara doldurabilirsiniz.

*Ben ham incir reçelini ve kokusunu  çok sevdiğim için, fazla miktarda malzeme ile hazırladım. Siz ise, yiyebileceğiniz kadarını yapabilir, malzemeleri aynı oranda azaltarak hazırlayabilirsiniz.

Örneğin 50 adet incire, 2 su bardağı şekerle ,2,5 su bardağı su ve çeyrek limon şeklinde hazırlayın.

Fazla yapmak isterseniz de yine aynı oranlarda malzemeleri artırın.

**Ham incir reçeli  yapma imkanımız Nisan ayının 15’inden  Mayıs ayının üçüncü haftasına kadar olan zaman içerisindedir. Bu zaman içerisinde çok çabuk tükenen ve devamlılığı olmayan bir meyvedir. Ham incir bu söylediğim zamanlar içerisinde, reçel yaptığımız büyüklükte, içi ise tüysüz bir şekildedir. Mayısın ikinci haftasından itibaren içi hafif tüylenmeye, dışı ise tazeliğini yitirmeye başlayacaktır. Bu sebepten elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ederim.

Nerede bulurum derseniz, İstanbul’da Beşiktaş Balıkçı Pazarı’nda, Nişantaşı Valikonağı Caddesindeki ve civardaki esmer çiçekçi kardeşlerimizde, Şişli  ve semtlerindeki bazı seçkin manavlarda, Kadıköy’ de Erenköy Pazarı, Kozyatağı Pazarı inciri aldığım ve satıldığını bildiğim yerler...

Türkiye genelinde ise, şehrinizin büyük ilçe pazarlarına, seçkin ve kaliteli manavlara,  esmer çiçekçi kardeşlerimize danışırsanız size yardımcı olabilirler.

Afiyet Olsun.

Bilge Kamile 


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !