Kadayıf Dolması

 

Tarihimizde de gönlümüzde de ayrı bir yeri olan, Nene Hatun'umun diyarı Erzurum’umdan olan bu lezzeti ilk kez denedim.  Sevgili gurmem canım eşim Bilge Kamil’in çok beğendiği bu lezzeti sizlerle paylaşmaktan yine mutluyum. Her ne kadar İstanbul’um da taze kadayıf  bulmakta zorluk yaşasam da, aldığım kadayıfların Erzurum’umda ki kadar taze olmasa da yine de biz tadını beğendik.

İstanbul’um da bu zamandan 10 sene evveline kadar bazı yufkacıların bizzat kendilerinin hazırladıkları kadayıfların yerini, taleplerin azalmasıyla, yapılan kadayıfların ziyan olması sebebiyle tatlı yapan fabrikalar almış. Fabrikadan çıkan taze kadayıfın yufkacılara, yufkacılardan bize gelebilmesi arasında geçen zaman zarfında kadayıf ise o ilk tazeliğini maalesef yitiriyor. Erzurum’da ise durum ne güzel ki, böyle değil. Kadayıfın nazlılığıyla sarmakta biraz zorluk yaşadım, fakat bunlara rağmen çok leziz bir tatlı oldu.

Bu arada yazmadan da geçemeyeceğim, pasta, kurabiye, turta, kek gibi bize ait olmayan lezzetleri öğrenme, çeşitlerini deneme hususundaki hassasiyetlerimizi, binlerce yıllık Türk Kültür Ağacımızın dallarından biri olan Yemek Kültürümüze de göstermeli,  sahip çıkmalıyız. Selçuklu Türkleri ve pek çok Anadolu Beylikleri zamanında bazı imarethane ve aşevlerinde hazırlanıldığı, Selçuklu ve Osmanlı Sultanlarının bizzat tercih ettiği yaklaşık 1000 ( bin ) yıllık bir tarihi olan kadayıfla yapılan tatlıları denemekte de, ikram etmekte de hassasiyet göstermeliyiz.

Yazmadan geçemediklerimi yazmanın huzuruyla, tarif bölümüme buyurunuz Efendim;

 Kadayıf Dolması Tarifinin Yapılması İçin Gerekli Malzemeler:

Yarım kilo taze tel kadayıf

1,5 su bardağı dövülmüş ceviz

3 yemek kaşığı tozşeker

3 yumurta

Kızartmak için bol sıvıyağ ( Zeytinyağı ve kanola yağı kullanmayın. Bu yağların içerisinde bulunan yağ asitleri ısınınca yanmaya başlar ve kanserojen etkili zehirli bir hal alır. )

Şerbet için:

3,5 su bardağı şeker

4 su bardağı su

1 dilim limon veya 2 yemek kaşığı limonsuyu

Kadayıf Dolması Tarifinin Yapılışı:

1-Kadayıfları koparmadan dikkatlice birbirinden ayırın. Dövülmüş cevizle şekeri birbirine karıştırın.

2-Bir tutam kadayıf alıp, avucunuzda ( veya düz bir tabakta) sarabilecek düzgünlükte hazırlayın. Şekerli cevizden bir tatlı kaşığı kadar alıp, kadayıfın sarmaya başlayacağınız tarafına koyun. Yaprak sarması sarar gibi sarın. Dikkatli sıkı bir şekilde sarmaya çok dikkat edin.

3- Sardığınız kadayıfın bitiş kısmını servis tabağının altına gelecek şekilde yerleştirin. Bütün kadayıfları sardıktan sonra yumurtaları derin bir kapta çırpın.

4- Kızartacağınız kabın derin ve dar olmasıyla kadayıfları kızarttıktan sonraki yağ israfına engel olursunuz. Buna da dikkat etmenizi tavsiye ederim.

5-Yağınız kızgınlaştığında, kadayıfları çırpılmış yumurtalara bulayıp, dikkatle yağın içerisinekoyun. Kadayıfları üzeri kızarıncaya kadar pişirin.

6-Pişen kadayıfları yağdan çıkarıp, peçete üzerine alın. Böylece üzerindeki fazla yağı emerek, şerbeti daha çabuk içine çekmesine faydalı olur. (Üç dakikadan fazla peçetede bekletmeyin.)

7- Sıcaklığını kaybetmeden soğuk şerbetin içine kadayıfları atın ve birkaç dakika şerbette bekletin.  Kadayıflar çıtırlığını kaybetmeden şerbetten çıkarın.

8- İşte muhteşem son, servis tabağında cevizle süslenmiş bir halde  kadayıf dolmamız afiyetle yenmeyi bekliyor.

Afiyet olsun.

Bilge Kamile


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !