Kereviz Salatası

Kereviz salatası

 

Artık sonbahar nazlı yüzünü iyiden iyiye gösterdiği şu zamanlarda, Allah’ın bu mevsimde bizlere ikram ettiği sonbaharın ve kışın özel sebzelerinden birisi olan bence hoş kokulu rayihasıyla birlikte çok da faydalı olan kerevizle hazırladığım  hoş bir tarifimle sizlerleyim. Çok sevilen, çok pratik ve lezzetli bir salata ile sofralarımızın gelini olabilecek güzellikte. Aslında Türk mutfağımızdaki salata gruplandırılmasından çok, soğuk yemekler (mezeler)  yada garnitür terimine daha uygun bir lezzet... Tarifimiz için buyrun efendim;

Kereviz Salatası Tarifinin Yapılması İçin Gerekli Malzemeler:

1 adet büyük veya 2 adet küçük kereviz

2 kâse süzme yoğurt veya normal yoğurt (fakat sulu olmasın)

1 kâse dövülmüş ceviz

2 diş sarımsak

Tuz,

Süslemek için:

 Maydanoz ve ceviz

Kereviz Salatası Tarifinin Hazırlanışı:

1-Önce yoğurtla dövülmüş sarımsağı ve tuzu iyice karıştırın.

2-Kerevizleri yıkayın ve soyun ve rendeleyin. Kararmaması için hemen yoğurtlu sosa karıştırın.

3-Biraz soğutucu da dinlendirin.

4-Cevizleri salatamızı karartmaması için servise sunduğumuz zaman karıştıralım. Bütün ceviz taneleriyle üstünü süsleyip, servise sunalım.

Afiyet olsun…

 

Kerevizin Faydaları nelerdir?

Kereviz maydanozgiller familyasından olup,vitamin ve minerallar bakımından zengin bir sebzedir.  Kış mevsiminde bedenimizin  ihtiyaç duyacağı kompleks bir sebze olarak bizlere Allah'ın bir lütfu...

A, B, C, E vitaminlerinden zengin,  Klor, Sodyum vitaminleri, Potasyum, Fosfat, Manganez, Demir, İyot, Bakır ve kalsiyum mineralleriyle dolu bir sağlık ve şifa hazinesi.

Kerevizin kökü (yumru, sert kısmı), maydanoz yaprağına benzer yaprakları ve kerevizin tohumu bazı rahatsızlıkların tedavisinde düzenli olarak ve bazı yöntemlerle de tüketildiğinde, tabiat eczanesinden  doğal bir ilaç olarak bize sunulmuş.

Kereviz, kanı temizleyici, vücuda kuvvet verici, sindirimi kolaylaştırıcı özellikleri ile birlikte, obeziteye karşı, ses kısıklığına karşı, guatr hastalıklarına karşı vücudumuzu destekleyici mahiyette. Bu şifa hazinesi sebzeyi bizlere ikram eden Rabbimize şükretmeliyiz ve değerini bilmeliyiz. En değerli varlıklarımız olan yavrularımıza bilhassa küçük yaşlarda sevecekleri  leziz tariflerle bu sebzeyi sunmalı; onların  daha sağlıklı ve rahat bir yaşam sürmesine yardımcı olmalıyız.

Bilge Kamile


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !