Kırmızı Lahana Turşusu Nasıl Kurulur, Kırmızı Lahana Salatası Na

Kırmızı Lahana Turşusu Nasıl Kurulur, Kırmızı Lahana Salatası Nasıl Yapılır?


 Kırmızılahana salatası olarak ilk kez Kanaat Lokantası’nda ( Üsküdar / İstanbul ) tattığım bu lezzet,  turşu ile salata arasında bir lezzetti. Bu pratik turşunun lezzetini eşimle o kadar çok beğendik ki evde aynı lezzeti yakalamaya çalıştım. En nihayetinde deneme yanılma yoluyla aynı lezzeti de ve daha farklı lezzetlerini de zamanla keşfettim kırmızılahananın. Tamamen tecrübelerime dayanarak kendim hazırladığım bu tarifimi ve püf noktalarını sizlerle paylaşacağım. Bu pratik turşuyu her zaman yapabileceğinizi ve aynı güzel lezzete kavuşabileceğinizi ümit ediyorum. Buyurun tarifime;

Malzemesi:

1 büyük boy lahana
1 kilo havuç
3 baş sarımsak
Bir tutam kereviz yaprağı veya maydanoz
1 su bardağı kalın tuz (kaya tuzu)
1 küçük şişe elma ya da üzüm sirkesi
Sirke şişesi miktarında kaynatılmış soğutulmuş su veya iyi arıtılmış kaliteli su

Hazırlanışı:

Kırmızılahanayı yıkayınız ve boyuna ikiye bölünüz. İkiye ayırdığınız lahanayı tekrar boydan ikiye bölerek dört parça kırmızılahana elde ederiz. Lahanaları isterseniz rendenizin iri gözüyle rendeleyin, isterseniz bıçakla kesme tahtanızda kıyın. Ben bıçakla ince ince kıyarak lahanaları hazırladım. Havuçları yıkayıp boylamasına dörde sonra da enine ikiye bölünüz. Böylece her bir havuçtan sekiz parça elde edeceksiniz ve sıra sarımsakları soyup yıkayıp doğramanızda. Artık sebzelerimiz iyi yıkanmış, kurulanmış temiz bir cam kavanoza sırayla sarımsak, lahana, havuç, lahana, sarımsak, havuç sırasıyla kavanozda hiç boş yer kalmayacak şekilde yerleştirin. Arada bir sebzeleri kuvvetinizle bastırın ki hava boşlukları iyice azalsın ve turşunuz daha dayanıklı olsun.
Sirkeyi, suyu ve tuzu kapaklı bir kavanozda  ( mikserde veya kaşıkla derin bir kapta olabilir ) tuz eriyinceye kadar çalkalayın. Artık sirkeli karışımı lahanaların üzerine yavaşça dökünüz. Sirkeli karışım lahanaların üzerini örtecek fakat taşmayacak kadar olmalıdır. Bismillah diyerek turşumuzun kapağını sıkıca kapatıp serin ve karanlık bir ortamda saklayalım
Yukarıdaki resimde ve listedeki miktarda turşunuzu,  daha diri kıvamda olarak tüketmek isterseniz 15 gün, tam turşu kıvamında isterseniz en az 25 gün bekletmelisiniz.
Yukarıdaki listede verdiğim malzemeleri yarı miktarda kullanırsanız, bekletme sürenizde yarıya iner.

Kırmızı Lahana Salatası

Eğer kırmızılahana turşusunu lokantalarda ki gibi salata lezzetinde isterseniz, yiyeceğiniz kadar kırmızılahanayı rendeleyip, tuz sirke ve az sarımsakla en az 1,5 gün en fazla 3 gün kapaklı bir cam kapta ve buzdolabında muhafaza ediniz.
Afiyet olsun.

Bilge Kamile


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !