Pancar Reçeli

 

Pancar Reçeli

 

Adana şehrimiz başta olmak üzere güney doğumuzun mümbit topraklarında yetişen özel sebzelerinden birisi olan pancarın turşusunu hazırlamak için internette araştırma yaptığımda bu farklı ve lezzetli tarifi buldum. Önce şaşırdım, pancarın sadece turşuda kullanıldığı gibi bir yargım varmış. Araştırmamda öğrendim ki,  pancarın reçeli, yemeği, kavurması ve başka lezzetlerinin yapılabilmiş  olduğunu. Yemek tasarlamanın yapmaktan çok başka bir şey olduğunu bildiğim için, Analar diyarının kadınlarına bir kez daha hayran oldum.

 Dünyada Kutsal Topraklardan sonra en kutsal bereketli, mübarek bir toprak olduğuna inandığım Anadolu’mun ve O’nun kıymetini bilmiş zeki ve akıllı analarımızın, bizlere ne büyük bir miras bıraktığını yine ülkemi ve gökkuşağı gibi 7 bölgeli 7 renkli kültürümü inceledikçe idrak ediyorum. İdrak ettikçe hayranlığım aşka dönüşüyor ve Allah’a bu lütfünden dolayı çok çok teşekkür ediyorum.

  Tarifi yine kendi deneyimlerimle harmanlayarak hazırladım. Bu yüzden internette tarifim ‘Bilge Kamile’ ye özel bir tarif oldu ki, bu tarifin aynısı benden başka bir yerde yok. Lezzeti eşim ve oğullarımın damak tadını tatlandırmış ve ikram ettiğim misafirlerimin önce hayret ettiği, tattığında hayranlıklar içinde severek yediği reçelimin tarifi için buyurun Efendim,

Pancar Reçeli Tarifinin Yapılması İçin Gerekli Malzemeler

1 kg pancar
5 su bardağı şeker
5 su bardağı su
1 limon kabuğu rendesi
Yarım limon suyu

Pancar Reçeli Tarifinin Yapılış-
1-Pancarlar yıkayın, kabuklarını soyun ve elma dilimi şeklinde dilimleyin.

2-Derin bir tencereye suyu ve pancarları koyun ve kaynayıncaya kadar pişirin. Pancarları kaynamaya başladığından 15 dakika sonra bir kevgir yada süzgeçle tencereden çıkarın.

3-Kaynayan suya şekeri ilave edip kısık ateşte şeker erimesi beklenilir. Şeker eriyip kaynamaya başladığında haşlanmış pancar dilimlerini şurubun içine ilave ediniz. Kısık ateşte şurup kıvamının koyulaşması önemli, aksi halde reçeliniz kavanozlara koyulduğunda şekerlenme yapabilir.

4-Uzun dayanması için limon suyu ekleyip 20 dakika daha kaynadıktan sonra reçelimizin pişme safhası bitmiş demektir.

5-İçi temiz ve kuru kavanozlara reçelinizi ister sıcakken, ister soğuduğunda paylaştırınız.

Artık reçelimizi sevdiklerimize seve seve sunabiliriz. Afiyet Olsun.

Bilge Kamile


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !