Patatesli Yumurta

Patatesli Yumurta

Patatesli yumurta benim sevdiğim lezzetlerden birisidir. Aslında patates benim sevdiğim sebzelerden birisidir. Mide ekşimesi, mide hassasiyeti,  ishal daha pek çok rahatsızlıklarda doktorların tüketilmesini tavsiye ettiği patates, gerçekten bizlere Rabbimizin sahip olduğumuz  herşey gibi yine ikram ve lütuflarından birisidir. Patatesin bereketli ve doyurucu olması da bize verilen hediyelerden  olsa gerek.

Bu güzelliklerine rağmen patates, içerdiği yüksek oranda nişasta ve şeker sebebiyle, şeker hastalarının, kolestrol hastalarının obezite yaşayanların dikkatle yaklaşması, az tüketmesi  gereken bir sebze. 

Minik bilgi paylaşımımdan sonra, tarifimize geçelim. Önceden haşlanmış patatesle yada önceden kızartılmış patatesle yapmak, zamandan tasarruf  olacaktır.

Haşlanmış yada kızarmış patates olmadan yapmak istediğinizde çiğ patatesle, patatesli yumurta tarifinin pratik hazırlama yöntemini sizinle paylaşmak istedim.Beğeneceğinizi ümit ederim. 

Patatesli Yumurta Tarifinin Hazırlanması İçin Gerekli Malzemeler

2 adet patates

4 yumurta

Yarım çay bardağı zeytinyağı

Biraz beyaz peynir kırıntısı

Tuz, kimyon, karabiber

Patatesli Yumurta Tarifinin Yapılışı

1-Patatesleri soyup, küp şeklinde doğrayın. Tavaya zeytinyağını alın ve ısındığında patatesleri içine koyup, soteleyerek kızartın. Bu işlemi fritözle de yapabilirsiniz.

2-Derin bir kaseye yumurtaları kırın, beyaz peyniri ve tuzu  ekleyin ve biraz çırpın. Patateslerin içinin piştiğinden emin olduğunuzda, kimyonu ekleyip karıştırın.  Çırpılmış yumurtayı da baharatlanan patateslerin üzerine döküp, istediğiniz katılıkta pişirin.

3-Patatesli yumurtayı servis yaparken, damak tadınıza göre karabiber, kekik, kırmızı pul biber  veya çörek otundan bir çimdik serperek ikram ettiğinizde hem görüntüsü latif, hem de damağınız leziz olacaktır.

Afiyet Olsun.

 Bilge Kamile


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !