Yayla Çorbası

 

 

Kayinvalidemin yaptığı usulde hazırladığım yayla çorbası, yaz aylarının sıcak günlerinde iyi bir alternatif olabilir. Bazı yörelerimizde sıcak olarak, bazı yörelerimizde ise ılık veya soğuk olarak tüketilen hafif ve lezzetli çorbamızın içerisinde yumurta olmasından dolayı oda sıcaklığında fazla bulundurmayın derim. Yumurta kullanmadan da yapabilirsiniz. Tercih sizin. Çorbamın tarifini merak ediyorsanız tarifine buyrun, efendim;

Yayla Çorbası Tarifinin Yapılması İçin Gerekli  Malzemeler

1 su bardağı yoğurt

1 adet yumurta

1 çay bardağı pirinç

1,5 yemek kaşığı un

2 yemek kaşığı zeytinyağı

1 litre su

Tuz ve kuru nane

Yayla Çorbasi tarİfini Yapılışı

1-Yumurta, yoğurt, un ve zeytinyağını tencereye alıp, çırpma teliyle çırpın ve yedirerek suyu da ilave edin.

2-Karıştırmaya devam edin ve içine yıkanmış pirinçleri de ilave edip, çorbayı ocağa koyunuz. Sürekli karıştırarak çorbayı koyulaşıp kaynayana kadar pişiriniz. En son tuz ve kuru naneyi ilave edip ocağı kapatınız.

*Bu ve bunun gibi yoğurtlu çorbalarda iki önemli kurala uymak gereklidir. Birincisi ocağın harının çorba ısınıncaya kadar çok kısık ateşte olarak pişirilmesi, ikincisi de tuzunun çorba piştikten sonra katılması.

Bu iki kuralın ikisi de yoğurdun kesilmemesi, yani yoğurdun pütürlü ve topaklı görünüşlü olmaması için. Özellikle yoğurtla yapılan bütün çorba tariflerinde  bu hususlara dikkat etmeniz önemlidir.

Afiyet olsun

Bilge Kamile


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !